Leylekler Özel Yuvalarına Kavuştu

“Leyleklere Yeni Yuva” projesiyle GDZ hizmet bölgesinde artık elektrik kaynaklı leylek ölümleri son buluyor.

 “Leyleklere Yeni Yuva” projesiyle GDZ hizmet bölgesinde artık elektrik kaynaklı leylek ölümleri son buluyor. 
 “Leyleklere Yeni Yuva” projesi GDZ Elektrik Dağıtım bölgesinde başarıyla sürdürülüyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4.Bölge Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi akademisyenleriyle yapılan işbirliği ile leylek yuvalarının tespit edildiği elektrik direklerinin tepe noktalarına özel yaşam platformları yerleştiriliyor. 
Bu kapsamda elektrik direkleri üzerinde bulunan leylek yuvalarından 356 tanesinde yapay leylek platformu bulunmakla birlikte Manisa da 127 adet, İzmir de 100 adet olmak üzere toplam 227 adet daha yapay leylek yuvası yapılması planlanıyor.
Göçmen kuşların göç yolları arasında yer alan görev bölgesinde, yoğun olarak görülen leylekler çoğunlukla yuva yapmak amacıyla elektrik direklerini kullanmaktalar. Bu nedenle leylekler zarar görmekte, bunun sonucunda elektrik kesintileri oluşmaktaydı. Yapılan yuva ve yalıtım çalışmaları sayesinde leylekler bölgede artık güvenle yaşamlarını sürdürüyorlar. 
Hizmet bölgesinde yaşam kalitesini iyileştirmek ve sürdürülebilir bir dünya için, ekonomik, çevresel, kültürel ve sosyal gelişmeye destek vermeye devam edeceğiz.