GDZ Elektrik Dağıtım, 2016 yılında büyük yatırımlara imza attı

İzmir ve Manisa bölgelerinde toplam 600 adet trafo yapan GDZ Elektrik Dağıtım, 2016 yılını 288,5 milyon liralık yatırımla kapadı.

Sektörün önde gelen firmalarından GDZ Elektrik Dağıtım, 2016 yılında büyük yatırımlara imza attı. Alt yapı yatırımlarına ve yüksek teknolojiye büyük kaynak ayıran ve giderek güçlenen şirket, İzmir ve Manisa'da ilçeler dahil toplam 47 ilçede faaliyet gösteriyor. Şehir merkezlerinden kırsal alanlara kadar her bölgede kaliteli ve kesintisiz enerji ilkesi ile hareket eden şirket, 2016 yılını 288,5 milyon yatırımla kapadı.

Şebeke, çevre güvenlik, şebeke işletim, sayaç, dağıtım hattı vb. gibi çalışmalar için toplam 288,5 milyon lira yatırım yapan GDZ Elektrik bu süre içinde 1.738 kilometrelik havai hattı yer altına alıp, 600 adet trafo merkezi oluşturdu.

Projeler Hayata Geçti

Teknolojik yatırımlar ve bilgi teknolojileri için de çalışmalarını sürdüren GDZ Elektrik Dağıtım, 2016 yılında bu alanda 15 milyon 24 bin liralık bir bütçe kullandı. Otomatik sayaç okuma sistemi genişleme projesi kapsamında; yıllık 100 MWH tüketimi olan tüketiciler, üretim santralleri ve işletme sorumluluğunda olan aydınlatma sayaçları uzaktan okuma sistemine dahil edildi. Bu sayede tüm aydınlatmalar uzaktan kontrol edilebilirken, tüketicilerin de tüketimlerini OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) üzerinden takip edebilmelerinin yolu açıldı.

Uzaktan Müdahale

GDZ Elektrik Dağıtım, ayrıca 40 adet istasyonun uzaktan kontrol edilmesine olanak sağlayan SCADA projesini de 2016 yılında hayata geçirdi. İlk etapta 8 istasyonun entegrasyonu tamamlanmış olup 32 istasyonun entegrasyon çalışması 2017 Eylül ayına kadar tamamlanacak.

Proje sayesinde sisteme entegre olan istasyonlarda yaşanan kesintilerden anında haberdar olunup uzaktan arızalara müdahale ediliyor.

GDZ Elektrik Dağıtım, sahadaki tüm ekipleri uzaktan yönlendirebileceği ve tüm ekipmanların arıza ve bakımlarını kayıt altına alabileceği Kurumsal Varlık Yönetimi projesinin de pilot bölge çalışmalarına başladı.

Yatırımlar Sürecek

Şirketin 2016 yılı yatırımları hakkında bilgi veren GDZ Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Metin Demirdağ, 2017 yılında da yatırımların hız kesmeden süreceğini belirterek şunları söyledi: 

 “ Şirketimiz 2016 yılında İzmir ve Manisa Bölgelerinde büyük yatırımlara imza attı. İzmir'de 427 trafo yapılırken, 225.650 kVA'Lık güç sisteme dahil edildi. 720 kilometrelik havai hat, 423 kilometrelik yeraltı hattı döşendi. İzmir ‘in istisnasız tüm ilçelerine hizmet götürüldü, altyapı yenileme çalışmaları yapıldı ve yatırımlarımız sürüyor. İzmir ve ilçelerinde sadece Şebeke Yatırımları için 194 milyon liralık yatırım yaptık. Manisa ve ilçelerine de yatırımlarımız aralıksız sürdü. 2016 yılında Manisa ve ilçelerine 163 trafo kurulurken, 77.280 kVA'lık yeni güç sisteme entegre edildi. 270 kilometrelik havai hat ve 188 kilometrelik yeraltı hattı devreye alındı. Manisa ve ilçeleri için yaptığımız bu yatırımlara 69 milyon lira kaynak ayrıldı. Yatırımlarımız 2017 yılında da katlanarak devam edecek.”

Alt yapı yatırımları; bir şehrin can damarıdır.

Demirdağ, alt yapı yatırımlarının önemini şu sözleriyle vurguladı, Bir şehrin alt yapısı; o şehrin can damarları gibidir. Alt yapı yatırımları ile desteklenen bir şehrin büyümesinin önüne geçilemez. Hizmet bölgemiz olan İzmir ve Manisa illerinde üstümüze düşen yatırımları eksiksiz yerine getirmeye devam edeceğiz.“