Sürdürülebilirlik

GDZ Elektrik Dağıtım, hizmet bölgesinde yaşam kalitesini iyileştirmek ve gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya miras bırakmak için  ekonomik, çevresel, kültürel ve sosyal gelişime değer vermektedir.

"Enerji Avcıları" Projesi

Enerjinin verimli kullanılması konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen GDZ Elektrik Dağıtım, 2016 yılında başlattığı ve 2 bin öğrenciye ulaştığı Enerji Avcıları Projesi’ne Bu yılda devam ediyor. İzmir, Manisa Valilikleri ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nin tam desteğiyle bölgemizdeki 47 ilçeyi tek tek gezecek, okulları ziyaret edecek, binlerce çocuğa enerjinin nasıl verimli kullanılacağını anlatacak. Çocukların evlerinde, okullarında yıl boyunca enerjiden nasıl tasarruf ettiklerini takip edecek.

Enerji Verimliliği Haftası’nda start alan projede, hedef kitle olan 4-6 yaş grubu miniklere, enerjinin önemi ve nasıl verimli kullanılacağı anlatılıyor. Çocuklarla sınırlı kalmayan projeye okul yöneticileri, öğretmenler, aileler dahil ediliyor. Çocukların nasıl birer enerji avcısına dönüştüğü yıl boyu takip ediliyor, böylece projenin sürekliliği sağlanıyor.
Bu projeyi en az 5 yıl sürdürmeyi planlayan GDZ Elektrik Dağıtım,  çocuklarda enerji verimliliğini kültür haline getirmeyi hedeflemektedir.

"Leyleklere Yeni Yuva" Projesi

Leyleklere Yeni Yuva” projesi GDZ Elektrik Dağıtım bölgesinde başarıyla sürdürülüyor. 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4.Bölge Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi akademisyenleriyle yapılan işbirliği ile leylek yuvalarının tespit edildiği elektrik direklerinin tepe noktalarına özel yaşam platformları yerleştiriliyor. 

GDZ Elektrik Dağıtım hizmet bölgesi olan İzmir ve Manisa illeri göçmen kuşların göç yolları arasında yer almaktadır. Bu iki bölgede yoğun olarak görülen leylekler, elektrik direklerine yaptıkları yuvalar nedeniyle hem kendilerine zarar vermekte hem de elektrik kesintilerine neden olmaktaydılar.  

2014 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4.Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı araştırma ile İzmir ve Manisa illerinde elektrik direklerine yapılmış 356 adet leylek yuvası tespit edilmiştir.

Bu tespitten yola çıkarak bugüne kadar Manisa da 56 adet, İzmir de 64 adet olmak üzere toplam 120 adet özel yaşam platformunun yerleşimi gerçekleştirilmiştir. İlerleyen yıllarda 236 adet yapay yuva yerleştirilmesi planlanmaktadır. 

GDZ Elektrik Dağıtım, çevre ve ekolojik sistemin tahribine neden olan unsurların kontrol altına alınması, azaltılması ve önlemesi yönündeki ilkelerinin uygulayıcısı olmaya devam edecektir.