Sürdürülebilirlik

Şirketimiz; toplumsal farkındalık oluşturan, pozitif etkileri topluma yansıyan, eğitim ve çevre konusundaki sürdürülebilir projeleri hayata geçiren bir politika izlemektedir.

"Enerji Avcıları" Projesi

2016 yılında başladığımız projemizle hizmet bölgemiz olan İzmir ve Manisa’da hedef kitle olan 4-7 yaş grubu çocuklar, enerjinin önemi ve nasıl verimli kullanılacağı konusunda bilinçlendiriliyor. Enerjinin değerinin de vurgulandığı proje ile enerjinin ve diğer kaynakların nasıl verimli kullanılacağı konusunda eğitim alan çocuklar, nasıl tasarruf sağlayarak aile bütçesine ve ülke ekonomisine katkıda bulunan bireyler haline gelecekleri konusunda da bilinçlendiriliyor. Enerji Avcıları kahramanlarının bildirimlerini içeren ve drama destekli olarak interaktif katılımlı ilerleyen proje kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınan izinler ile 47 ilçede öğretim veren anasınıfı ve ilkokullar ziyaret edilmektedir. Proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 100 okulda 13.196 öğrenci Enerji Avcıları arasına katılmıştır. Proje ile 2019 yılında 6.500 çocuğun daha Enerji Avcısı olması hedeflenmektedir. Projemiz 2017 yılında Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından düzenlenen 9. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri, Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel hedefler ödülleri organizasyonunda 17 Küresel hedeften birisi olan "İklim Eylemi" dalında ödüle layık görülmüştür. Enerjinin değerini bilen verimliliği ve tasarrufu davranış biçimi olarak hayat felsefesi haline getiren nesiller yetiştirmeyi hedefleyen projemizle Enerji Avcısı yetiştirmeye devam edeceğiz.

"Leyleklere Yeni Yuva" Projesi

Leyleklere Yeni Yuva” projesi 2015 bu yana şirketimiz hizmet bölgelerinde başarıyla sürdürülmektedir.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4.Bölge Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi akademisyenleriyle yapılan işbirliği ile leylek yuvalarının tespit edildiği elektrik direklerinin tepe noktalarına özel yaşam platformları yerleştirilmektedir.

GDZ Elektrik Dağıtım hizmet bölgesi olan İzmir ve Manisa illeri göçmen kuşların göç yolları arasında yer almaktadır. Bu iki bölgede yoğun olarak görülen leylekler, elektrik direklerine yaptıkları yuvalar nedeniyle hem kendilerine zarar vermekte hem de elektrik kesintilerine neden olmaktaydılar.  

2014 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4.Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı araştırma ile İzmir ve Manisa illerinde elektrik direklerine yapılmış 356 adet leylek yuvası tespit edilmiştir.

Bu tespitten yola çıkarak bugüne kadar Manisa da 56 adet, İzmir de 64 adet olmak üzere toplam 120 adet özel yaşam platformunun yerleşimi gerçekleştirilmiştir. İlerleyen yıllarda 236 adet yapay yuva yerleştirilmesi planlanmaktadır. 

GDZ Elektrik Dağıtım, çevre ve ekolojik sistemin tahribine neden olan unsurların kontrol altına alınması, azaltılması ve önlemesi yönündeki ilkelerinin uygulayıcısı olmaya devam edecektir.